A népi gyógyászat évszázadok óta alkalmaz természetes módszereket a torokgyulladás és a felső légúti fertőzések kezelésére, hisz anno még nem léteztek patikák, ahol beszerezhetők lettek volna a ma ismert gyógyszerek.
Zsírpakolás a mellkason
Az egyik legősibb gyógymód, amit az idősebb generációk előszeretettel alkalmaztak, a disznózsír mellkasra helyezése volt, írt erről az utajovobe.eu, mely módszer számos esetben kifejezetten hatékonynak bizonyult. A recept szerint a zsírt előbb kissé felmelegítették ükanyáink, majd egy kendőbe csomagolva helyezték a mellkasra, hogy a bőrön keresztül a meleg zsír nyugtató hatása érvényesülhessen, mégpedig egész éjszaka. Ez a módszer nemcsak a gyulladás csökkentésében segített, hanem a légzést is könnyítette, megszüntette a fulladásszerű rohamokat.
Hagymatea
A torokfájás enyhítésére az egyik legelterjedtebb házi gyógymód a hagymatea volt. Ennek elkészítése egyszerű: egy fej vöröshagymát apróra vágtak, majd forró vízben áztatták néhány percig. A hagymatea köhögéscsillapító és antibakteriális hatásáról ismert, emellett segíti a torokfájás enyhítését és a légutak tisztítását. Az íze talán nem a legkellemesebb, de némi mézzel édesítve elfogadhatóbbá válik a betegek számára.
Gyógyteák a megelőzés érdekében
A megelőzés érdekében a népi gyógyászat számos gyógynövényteát ajánl. Például a kakukkfű tea a légutak tisztítására, fertőtlenítésére szolgál. A kamillatea gyulladáscsökkentő hatású, ezért előszeretettel alkalmazták a torok öblögetésére is. A hársfa és a bodza virágából készült tea pedig izzasztó hatása révén támogatta a szervezet méregtelenítését, ami különösen hasznos lehetett a lázas betegek kezelésében.
Fokhagyma
Nem szabad elfeledkezni a fokhagyma erejéről sem, amely erős természetes antibiotikumként segítette a szervezet védekezését a kórokozókkal szemben. Gyakran ajánlották a betegnek nyers fokhagyma fogyasztását, de ennek szaga miatt nem mindenki tartotta ezt kellemes megoldásnak, így sokan mézzel együtt ették. A fertőzés elkerülése érdekében ajánlották még a csipkebogyó teát is, amely magas C-vitamin tartalma révén erősítette az immunrendszert.
Rendszeres tisztálkodás és gondoskodás
A rendszeres kézmosás és az orr tisztítása is fontos szerepet játszott a betegségek megelőzésében, hiszen így csökkenthető volt a vírusok és baktériumok terjedése. A népi gyógyászat ezen túlmenően sokat tett a beteg környezetének fertőtlenítéséért is, például szellőztetéssel és fokhagyma párologtatásával.
Az említett módszerek sok esetben kiegészítették egymást, és így együtt váltak hatékonnyá a felső légúti betegségekkel szemben. Ezek a természetes gyógymódok nemcsak fizikai, hanem pszichológiai hatással is bírtak, hiszen a beteg szeretteinek gondoskodását is magában foglalták.
(A cikk a Hírleső szakmai támogatásával készült.)